Kauda Ekina Sendromu

Cauda Equina Sendromu, omuriliğin alt ucundaki (L1-2 seviyesinden sonraki) sinirlerin ve sinir köklerinin sıkışması nedeniyle ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır.

Kauda Ekina Sendromu Nedir?

Kuyruk anlamına gelen ‘kaudal’ ve at anlamına gelen ‘equina’ kelimelerinin birleşmesiyle isimlendirilmiştir.

Omuriliğin belden sonraki bölümünün bir atın kuyruğuna benzemesi nedeniyle bu bölgeye cauda equina adı verilir.

Cauda equina neresi sorusunun cevabı omuruliğin belden sonraki devamı olacaktır.

Belirtiler ve Tanı

Kauda ekina sendromunun semptomları arasında bel ağrısı, bir veya iki bacakta kalçadan başlayıp uylukların arkasına kadar inen ağrı, bağırsak ve mesane sorunları yer alır. Kauda ekina sendromu olan bir hastada ayrıca kasık veya pelvis bölgesinde duyu kaybı ve alt ekstremitelerde refleks, duyu ve kas kuvveti eksikliği veya kaybı olabilir.

Kauda ekina sendromunu teşhis etmek için, doktor hastanın tıbbi öyküsünü gözden geçirecek ve fizik muayene ile takip edecektir. Muayene sırasında doktor hastanın hissi, gücü, refleksleri, stabilitesi ve hareketliliğine odaklanacaktır.

Tedavi

Durumun nedenine bağlı olarak, tedavi biraz değişebilir. Hastanın kauda ekina sendromuna ankilozan spondilit gibi inflamatuar bir durum neden oluyorsa, anti-inflamatuar ilaçlar yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kauda ekina sendromu olan çoğu hasta için sinir köklerinin basıncını almak için ameliyat önerilir.

Ani başlayan sendromlu hastalarda, geniş nörolojik hasarı önlemek için 48 saat içinde cerrahi dekompresyon yapılmalıdır. Sinirler dekomprese edildikten sonra, doktor durumun kökenini tedavi edecektir.

Bu tedavi nedene bağlı olacaktır. Örneğin, kauda ekina sendromuna fıtıklaşmış bir disk neden olduysa laminektomi veya diskektomi veya neden bir tümörse kemoterapi gerekebilir.