Lordoz

İnsan omurgası üzerine düşen yükü absorbe etmek, yük dağılımını sağlamak, tam hareket açıklığı oluşturmak ve fonksiyonelliği sağlamak için doğal eğriliklere sahiptir. Bu eğrilikler sayesinde omurgaya ve çevre kaslara düşen yük minimuma iner.

Yandan bakıldığında bel bölgesinde öne doğru lordoz adı verilen doğal bir eğrilik (çukur görünüm) bulunur. Bu eğriliğin artması omurga mekaniğini bozduğu için birçok sorunu beraberinde getirir.

Omurganın aşırı içe doğru eğriliği, genellikle beldedir ancak boyunda da oluşabilir.

Lordoz bel boşluğunun artması ya da düzleşmesi olarak tanımlanabilir. Omurgamıza yandan bakıldığı zaman boyun ve bel kısmında içeri doğru bir kavis, sırtta ise dışarı doğru bir kavis bulunur.

Bu kavislerin belirli sınırlar içerisinde olması bizlerin hareket kabiliyetini ve yaşam kalitesini korumak için gereklidir. Ancak kavislerin azalması ya da artması ile günlük yaşamımızı etkileyecek problemler oluşabilir.

Lomber lordozun artması bel çukurunun artmasıdır. Bu postür bozukluğunu karşıdan göremeyiz, bu kişilerde yandan bakıldığında bel kavitesinin artmış, kalçanın dışa doğru çıkmış ve karın bölgesinin öne doğru çıktığı postürü görürüz.

Lumbal Lordozun artma sebepleri

  • \Karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler ve güç kayıpları
  • \Ayrıca karın kaslarında güçsüzlük, aşırı kilo
  • \Ayrıca omurlarda kayma (spondilolistezis)

Artmış lordozun kaslarımızdaki
etkileri şu şekildedir.

  • \Kısa, gergin bel ve sırt kasları
  • \Uzun, gergin karın ve göğüs kasları
  • \Uzun ve gergin kalça ön grup kasları
Lomber lordozun artmasının en önemli sonucu bel ve bacak ağrılarıdır. Lomber lordozun azalması ise bel düzleşmesi olarak bilinir.

Bu postüre sahip kişilerde bel kavisi azalmıştır. Karın kasları bel kaslarına göre daha kuvvetlidir. Kalça ve diz eklemleri hiperekstansiyondadır yani aşırı geriye gitmiştir. Bu hastalarda disklere binen yük arttığı için lomber disk hernisi ( bel fıtığı) riski artar.

Lordoz Tedavisi

Bel düzleşmesi olan kişilerde arka bacak kaslarında germe bel kaslarında kuvvetlendirme egzersizleri uygulamak egzersiz programının olmazsa olmasıdır.

Günlük hareketlerimizde, oturmada ve ayakta durmada postürümüzün durumuna göre dokularımız adapte olur ancak tekrarlı bir harekette ya da ağır bir şeyi kaldırmakta dokularımız her zaman bu adaptasyonu koruyamaz ve ağrı oluşturabilir. Duruş bozukluklarının herhangi biri başladığında zamanla diğerleri de zincir reaksiyon şeklinde oluşmakta ve kas-iskelet sisteminin diğer bölgelerinde de rahatsızlıkların oluşumuna yol açmaktadır.

Lordozun artması da azalması da birer postür bozukluğudur ve semptom vermeden (ağrı oluşturmadan) önlem almak çok önemlidir. Günümüzde bel, boyun ve sırt ağrıları nedeniyle kliniğe başvuran hastaların çok önemli bir oranında sadece postür bozukluğunun yan etkileri olarak fıtıklar, kas spazmları ve eklem ağrıları görülür. Bu kişilerin medikal tedaviden önce doğru postür alışkanlığını geliştirerek öncelikle sebebe yönelik terapinin yapılması gerekir.

Fizyoterapist tarafından yapılacak kapsamlı postür analizi ile tüm vücuda yönelik kas, eklem, bağ, duruşunun ve omurganın fizyolojik eğrilerinin değerlendirilmesi yapılacak egzersiz programını tayin eder. Kişiye özel haftada 2 gün 30-45 dk.’lık egzersizlerle bel ve kalça kaslarının ihtiyaca göre kuvvetlendirilmesi ve esnetilmesi ile yaşam kalitemizi yükseltmek mümkündür.

Doğru duruş; ağrılardan uzak, kas gerilimlerinin olmadığı, kendine güven ifadesinin yansıdığı önemli bir konudur. Özellikle ergenlerde mutlaka titizlikle üzerinde durulmalıdır.