Postür Analizi ve Egzersizleri

Postür kişinin dururken veya hareket halindeyken vücudunun aldığı şekle yani duruşuna verilen isimdir.

Doğru bir postür doğal anatomik eğrilerin korunduğu, kas ve iskelet sistemindeki herhangi bir noktaya olması gerekenden fazla yük binmesini engelleyen duruştur. Vücudun doğal ve sağlıklı bir duruşa sahip olmadığı durumlara ise “postür bozukluğu” denir.

Postür analizinin temel hedefi postür bozukluklarını ve bu bozuklukların altında yatan nedenleri tespit etmektir.

Postür analizin doğru şekilde yapılması, uygun egzersiz ve terapilerin belirlenmesini, böylece oluşabilecek kas, kemik ve eklem hasarlarını önlemeyi sağlar.

Kronik ağrıların giderir, kas ve iskelet sistemi sağlığının korur, hayat kalitesini önemli ölçüde düzeltir ve uzun vadede ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçer. Denge bozukluğu, yorgunluk, omurga asimetrisi gibi şikayetlerin giderilmesini sağlar.

Postür Nasıl Düzeltilir?

Doğru bir postüre sahip olmayan kişilere postüral kontrol kazandırılması gerekir.

Postural kontrol; vücudun ağırlık merkezini dayanma yüzeyi üzerinde hareket ettirerek veya koruyarak, yerçekimine karşı dengeyi koruma yeteneğidir.

Günlük alışkanlıklarını değiştirilmesi ve danışana özel olarak verilecek egzersizlerin düzenli olarak yapılması postürün düzeltilmesinde büyük rol oynar.

Postür bozuklukları pelvisin düzeltilmesi, zayıf kasların güçlendirilmesi, gergin kasların gerilerek  vücuda esneklik kazandırılması yoluyla düzeltilir. Bu nedenle doğru egzersizlerin kişiye özel olarak belirlenmesi ve düzenli bir şekilde yapılması son derece önemlidir.

Postür Analizi Nasıl Yapılır?

Postür Analizi fiziksel muayene ile yapılır. Belirli kriterlere göre belirlenen pozisyonlarda, farklı açılardan yapılan incelemeler duruş bozukluklarının tespit edilmesini sağlar.

Gerekli pozisyonlar fotoğraflanarak bilgisayar yazılımları aracılığıyla daha detaylı olarak analiz edilebilir.

Postür Bozukluğu
Egzersizleri Nelerdir?

Postür bozukluğunun düzeltilmesi için gereken egzersizler tamamen kişiye özel olarak belirlenir.

Postür analizi ile tespit edilen duruş bozukluklarının sonucunda oluşan kas kısalıkları, gerginlikleri ve zayıflıklarının giderilmesi için egzersiz reçetesi yazılır.

Terapatik egzersizler danışana yaptırılırken de beden farkındalığı kazandırmak için gerekli bilgilendirmeler yapılır. Düzeltilen postürün korunması ve yeni postüral pozisyonun beyne öğretilmesi amacıyla mutlaka ev-ofis egzersizleri verilmektedir.

Danışanlarımızının hayatın gündelik akışı içerisinde birkaç dakikalarını ayırarak kolaylıkla yapabilecekleri egzersizlerdir.