Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizleri ruh, beden ve zihin sağlığı üzerinde iyileştirici etkileri olan egzersizlerdir.

Nefes egzersizlerinin stres ile başa çıkma, kalp ritmini düzenleme, rahat uyuma, performansı arttırma ve rahatlama gibi pek çok kullanım alanı vardır. Nefes egzersizleri stresle başa çıkmayı sağlarken, stresin beden üzerindeki yıpratıcı etkilerini de gidermeyi sağlar.

Nefes egzersizi ne için gereklidir?

Kronik stres kan basıncını yükselterek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırır, uyku düzensizliklerine ve bağışıklık sistemi sorunlarına yol açarak vücudun kendisini onarmasını sağlayan mekanizmaları baskılayabilir. Stresle başa çıkmayı sağlayan nefes egzersizleri sayesinde tüm bu olumsuz etkilerden korunarak daha dinç ve sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

Doğru nefes tekniklerini bilmek solunum ve kalp atış hızını etkileyen bedensel efor, panik atak ve astım gibi durumlarda da hayat kalitesini artırıcı bir etkiye sahiptir.

Nefes egzersizi nasıl yapılır?

Size en uygun nefes egzersizi tekniklerinin hangileri olduğunu belirlemek için bir uzman ile görüşmeniz gerekmektedir.

Hedeflenen faydalara ulaşmak için doğru nefes egzersizlerinin hangileri olduğu belirlendikten sonra uzmanınız sizi egzersiz şekli, sıklığı ve dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda bilgilendirecektir.